יום דארווין הבינלאומי

יום דרווין הבינלאומי בגן הבוטני, הכניסה חינם

הגן הבוטני משתתף ביום דרווין הבינלאומי והשנה יקיים סיור והרצאה :

10:00 סיור בגן הבוטני בהדרכת ד"ר נעם בר-שי בנושא אבולוציה של צמחים

12:00 הרצאה של פרופ. רן נתן : מסעות מופלאים של ציפורים ועטלפים : על נדידה, ניווט, למידה ומה שביניהם

https://www.darwinday.org.il/

1. סיור בגן הבוטני בדגש אבולוציה.
ידריך ד"ר נעם בר-שי, אוצר הגן הבוטני, בוטנאי ומומחה להאבקה ואקולוגיה.
תקציר – הסיור בגן יתמקד במגוון הצמחים העצום בארץ ובעולם, בהתאמות של פרחים לבעלי החיים המאביקים אותם; כמו גם בצמחים שהם מאובנים חיים והשינויים שעברו על צמחים במהלך האבולוציה.
2. הרצאה : מסעות מופלאים של ציפורים ועטלפים: על נדידה, ניווט, למידה ומה שביניהם
ירצה פרופ. רן נתן, חבר סגל במחלקה לאבולוציה, אקולוגיה והתנהגות של האוניברסיטה העברית בירושלים. מפתחו של תחום מחקר חדש הקרוי "אקולוגיה של תנועה" אשר במסגרתו ניתן לחקור לעומק תופעות תנועה מגוונת בעולם החי, כמו נדידה, ניווט ולמידה של ציפורים ועטלפים.
תקציר – נדידה עונתית היא תופעה מרתקת וחובקת עולם המוכרת מבעלי חיים שונים וציפורים במיוחד, אשר סקרנה את האדם משחר ההיסטוריה. בעלי חיים נודדים מראים יכולות תנועה וניווט מופלאות, אך שאלות בסיסיות אודות הנדידה, הניווט ופיתוח יכולת התעופה שלהם נותרו פתוחות עבור מרבית המינים, למרות המחקר הענף בנושא. בהרצאה נתמקד בשלוש שאלות : מדוע לנדוד ? כיצד לנווט? ומהו בדיוק ההבדל בביצועי התעופה בין בוגרים לצעירים חסרי ניסיון? ממצאים חדשניים ומפתיעים ביחס לשאלות מפתח אלה הושגו לאחרונה בזכות מכשירי מעקב חדשניים שפותחו בשנים האחרונות ומספקים מידע מדויק, מפורט ועשיר על התנועה ועל ההתנהגות של בעלי חיים חופשיים, ועל גורמי הסביבה המשפיעים עליהם. תופעות אלו נחקרו נחקרו רבות ע"י דרווין, ובהתאם למורשתו אנו מציעים תובנות חדשות על התנועה כתהליך מאכזי המשפיע על שרידות הפרט בסביבתו הטבעית.
Top דילוג לתוכן