איריס הסרגל

Iris vartanii

שם מדעי: Iris vartanii

משפחה: איריסיים - Iridaceae

מיקום בגן: חלקת ים-תיכון

לעמוד הצמח בגארדן-אקספלורר לחץ כאן

איריס הסרגל הוא צמח בעל בצל, שממנו מתפתח פרח תכול בהיר, עדין ויפהפה, בקוטר חמישה-שישה סנטימטרים. כל איברי הפרח מופיעים בשלישיות (כמו בכל מיני האיריס ובני משפחת האיריסיים). שלושת עלי העטיף החיצוניים של הפרח פרושים מטה והם בעלי דגם תכול מטושטש ופס צהוב בולט ואף כרבולתי במרכז. פס זה הוא סימן זיהוי חשוב למין זה. לאיריס הסרגל יש פרח מיוחד שהשחלה שלו נמצאת מתחת לפני הקרקע ולא בסמוך לעלי הכותרת כמו ברוב הפרחים. לאחר הפריחה וההאבקה השחלה המופרית מתפתחת לפרי העולה לפני הקרקע באביב, ובסוף האביב נפוצים ממנו זרעים כדוריים קטנים.

עלי הצמח ישרים כסרגל (מכאן שמו העברי) ומסתיימים בצלקת בהירה. אם נחתוך עלה לרוחב נגלה שהוא מרובע. אלה סימני הגדרה חשובים, כיוון שיש בארץ לא מעט מיני איריס אחרים בעלי עלים עם תכונות אחרות.
רוב האוכלוסיות של איריס הסרגל נמצאות בישראל ואוכלוסיות שוליים שלו נמצאו גם בדרום סוריה ובירדן. בשל כך הצמח צוין ב"ספר האדום" (שמידע ופולק, 2008) כצמח בסכנת הכחדה, ואם ייעלם מהארץ, כנראהייעלם מן העולם כולו. בארץ הצמח נדיר, ונראה כי הוא נעלם כמעט לחלוטין מאזור ירושלים ונצרת. בגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם בירושלים מגדלים את איריס הסרגל כחלק ממיזם "אמץ צמח" שנועד לשמר צמחים בסכנה ולגבות אוכלוסיות בטבע, ובמקביל בודקים איך אפשר להרבות אותו ואולי אף להשיבו לאתרים שמהם נעלם.