ליקווידמבר ליבני

Liquidambar styraciflua‏

שם מדעי: Liquidambar styraciflua‏

משפחה: אלטינגיים - Altingiaceae

מיקום בגן: חלקת אמריקה

לעמוד הצמח בגארדן-אקספלורר לחץ כאן

עץ נשיר מיערות נשירים רחבי-עלים מזרח ארצות הברית, שגובהו עד 25 מטרים. משמעות שמו הלטיני של הסוג 'ליקווידמבר' היא שרף נוזלי, ומשמעות שם המין – styraciflua – היא עתיר שרף. אכן, לעץ יש שרף נוזלי בעל ריח מתקתק, שמשתמשים בו לבישול ולבישום. שרף זה נתן לו את שמו העממי באנגלית – Sweetgum. כאשר העץ צעיר, נוף העץ צריפי, ועם התבגרותו מקבל נוף מעוגל אליפטי. קליפת העץ מלאת חריצים.

העלים דמויי כוכב, לרוב עם 5 אונות, אך לעתים פחות (3) או יותר (7). גודלם 12-6 ס”מ. כאשר ממוללים אותם, ניתן להריח ריח מתקתק. בקיץ צבעם של העלים ירוק-חי, אך בסתיו העלים משנים את צבעיהם לצבעי שלכת. בשיא השלכת, העצים עוטים גווני צהוב-כתום-אדום ואף סגול. באזורים קרים יותר, קרה מוקדמת עלולה לגרום לעץ להשיר את כל עליו ללא החלפת הצבעים. לעומת זאת, באזורים חמים יותר העץ משנה את התנהגותו והופך לעץ ירוק עד, בעל צבעי שלכת לא משמעותיים.

באביב, בסביבות אפריל, העץ מפתח פרחים קטנים בצבע צהוב-ירקרק. פרחי העץ מואבקים על ידי רוח. הפרחים חד מיניים – פרחי הזכר והנקבה מופיעים על ענפים נפרדים באותו העץ. פרחי הנקבה הופכים לפירות – כדוריים בעלי זיפים שקוטרם עד 4 ס”מ, הם נקראים “gumballs” – כדורי גומי.