טיול פריחות מטורפות להרי הקצ'קר

19 מרץ

אנו שבים לטיול המדהים בהרי הקצ'קר ובשוליהם.

זו אינה תורכיה הרגילה! 

17-25.6.2018

מדובר בעונה נהדרת של שיא הפריחה בהרי הקצ'קר. מדובר במסלול מיוחד הנמלט רוב הזמן אל מחוץ לנתיב התיירות הסואן. חבל הארץ בו נסייר מרהיב ביופיו ומרתק. נבקר במרחב הרי הקצ'קר על יערותיו, קניוניו, נהרותיו, מצודותיו, מסגדיו ומנזריו; בערבות אנטוליה; בנאות מדבר שחלקן שזורות בשדות אורז; לאורך הרצועה המזרחית של  הים השחור העשירה במים, בטרסות תה ובמטעי אגוזים; בקטע מדרך המשי ובערי האזור – טרבזון, ריזה, ארטוין ובעוד עיירות ציוריות. נפגוש באוכלוסיות מגוונות של שבטי קווקזים באזור השומר במידה רבה על אותנטיות. אקלים האזור יבשתי/הררי ובד"כ נוח, עם אפשרות לגשם ורטיבות במפנים הצפוניים של ההרים. ביוני נוכל ליהנות משלל פרחי בר מרהיבים בכל הצבעים, ביניהם שיחי הרודודנדרון, כלנית נרקיסית, אדמוניות ועוד ועוד. מעל לחגורת היער נהנה מנופי האחו האלפיני שיהיו מכוסים במרבדי צבע. נתבל את סיורינו במסלולי רגל נעימים ומרוממי נפש וכן ייתכן שנבצע גם שתיים שלוש הליכות טיפה יותר רציניות, על בסיס אופציונלי. אל דאגה גם מי שלא יצטרף למסלול זה או אחר, ימצא חלופה נעימה. אי אפשר אחרת במקומות הנפלאים בהם עסקינן

עלות הטיול: מחיר משוער 1950$

תוספת יחיד בחדר:  190$.

משתתפים: מינימום משתתפים 15 ומכסימום 28. תוספת ליחיד בחדר 190$.

טיסות: דרך "מונה טורס". המלונות באמצעות החב' התורכית "אנדול", הרכבים ע"י החב' המקומית בטרבזוןEyce Tours.

מדריכים: שמואל שמש – מומחה לקצ'קר והבוטנאי ד"ר אורי פרגמן-ספיר

 

תכנית הטיול המלאה

יום 1 – טיסות

טיסת צהריים  מנתב"ג לאיסטנבול. המשך לטרבזון, השוכנת לחוף הים השחור, בצפון מזרח תורכיה. לינה בטרבזון.

יום 2 – שמורת נחל אלטין דרה

נתחיל בגדול. ניסע לשמורת נחל אלטין דרה. בשביל הרים מקסים, נעלה רגלית, למנזר סומלה המפורסם שממוקם על צלע מצוק מעל לתהום. נהנה מיערות אשוחית מזרחית ונעשה היכרות עם עצים רחבי עלים שונים. המתקשים בעליה יעלו עד סמוך למנזר ברכב. נחפש את השושן הצהוב במצוקים. בהמשך היום נטפס ברכבינו, בנוף שויצרי אל מעבר ההרים זיגאנה.  באחת נעבור לנוף ערבות הקווקז ומרכז אסיה. את היערות יחליפו נופים עשבוניים יובשניים, אנו בעצם על דרך המשי המפורסמת. נבקר בעיירה גימשאנה ונמשיך לאיידין טפה (נבקר בה במחילות מסתור המזכירות את קפדוקיה). משם נרד מהאספלט לרמת סואנלי רחבת ידיים וגבוהה (כ- 2200 מ'). רמה המזכירה את רמות מרכז אסיה ומונגוליה. נלון במרכז קטנטן של כפרי הרועים ברמה.

יום 3 – אוזונגול 

עם בוקר, נבקר בסביבה ונמשיך לאוזונגול – עיירה קטנטנה השוכנת לחופו של אגם הררי גבוה השופע פורלים. נטפס עם הרכבים למרומי מעבר הרים ונעבור בדרכי עפר הרריות משכנות רועים. במעונות הלחים נחפש סחלבים מיוחדים. נגיע בסופו של יום לעמק נהר איקיזדרה המרהיב. לכל אורך הרי הקצ'קר, לחוף הים השחור, מגדלים תה בטרסות תלולות, בינות ליערות, בצבע ירוק עז. משקעי האזור הרבים (כ- 3000 מ"מ) ותנאי האקלים, מאפשרים גידול זה. נתחיל ליהנות ממראות אלה למחרת בעמק איקיזדרה התחתון ובשלושת ימי הטיול האחרונים. לינה בלב ההרים, בסמוך למעבר הרים גבוה בעמק איקיזדרה העליון בגובה של 1600 מ'.

יום 4 – עמק הציורי להפליא של איקיזדרה ועוד

נסייר בעמק הציורי להפליא של איקיזדרה. נעלה ברכבים דרומה אל מעבר אוביט בגובה של יותר מ- 2300 מ'. נהלך בגובה זה עד לאגם קטן. לאחר מכן סיור באזור ההררי. נחליט על המסלול במקום. כנראה נבקר במפנה הדרומי של הרי הקצ'קר ונשקיף מגובה השיא בטיול (כ-3000 מ') על תמונה שלקוחה מהירח – "שבעת האגמים". כאן יתגלו לנו נופים אלפייניים ובהם שיחי רודודנדרון קווקזי ועוד שלל פרחים. נמשיך ברכבינו לעמק הנהר צ'ורו. נמשיך מזרחה לאורך הנהר הפורה שבו מגדלים בין השאר אורז. מצוקי עמק הנהר מדבריים, צבעוניים ודרמטיים ומביאים אותנו  עד לעיירת הבוסתנים – יוסופלי, השוכנת בקרבת מפגש הנהרות צ'ורו וברחל. לינה באיזור יוסופלי ממש על גדת נהר הברחל ההררי השוצף.

יום 5 – ברחל ויאילאיאר

ניכנס עם הרכבים לאיזור ההררי הגבוה במפנה הדרומי של הרי הקצ'קר והשונה בתכלית מהצד הצפוני. נבקר באיזור ברחל ויאילאיאר. המעוניינים יצטרפו למסלול רגל הררי (ל"טעימה") של תחילת חציית רכס הקצ'קר מדרום לצפון. לינה באולגונלאר – כפר רועים הררי קטן ומרוחק, בגובה של 2100 מ'.

יום 6 –  ארטוין

נחזור ברכבים ליוסופלי. נצפין לאורך קניון הצ'ורו  והנהר עד לארטוין – עיירה הממוקמת על צלע הר. לפי הזמן, ייתכן ובדרך נסור ונבקר רגלית בקניון נסתר ומרתק אך ישנן עוד אופציות שתיבחנה בשטח, לפי הזמן והנסיבות. לינה בארטוין.

יום 7 – פנינו מערבה למעבר הרים בואכה לים השחור

אנו נמצאים לא רחוק  מגבול גרוזיה. נמשיך לאורך נהר הצ'ורו עליו נבנית מערכת סכרים אדירה לייצור חשמל הידרואלקטרי. נתרשם מאזורי ההצפה כתוצאה מהפרויקט ואפילו בכפר לא רחוק מגאורגיה, שרק צריח מסגדו ומבנים גבונים מאד אחרים, מזדקרים אל מעל למים! ניפרד מהנהר בעיירה בורצ'קה כי פנינו מערבה למעבר הרים בואכה לים השחור. נהנה מיערות רחבי עלים עשירים ונשנן שוב את שמות העצים. הגענו לארץ הלאז ובה קווקזים שהתאסלמו ושומרים על צביונם האתני. ניסע דרך הופה, פינדיקלי וארדשן עד לעמק נהר הפירטינה המוריק והמדהים. נעלה במעלה העמק לאורך הנהר אל פנים ההרים לעיירת מיעוט ההמשין – צ'אמליהמשין. נתחיל לגלות  ברכב וברגל (לרבות "טרק" קטן אופציונלי) את צפונות ההרים. נבקר במצודה ציורית, במפלים שוצפים, ביערות גשם עבותים ועוד. לינה בלב הרי הקצ'קר מלאי ההוד – באיידר השוכנת בגובה של 1300 מ'.

יום 8 – איידר

עם שחר נטפס עם רכבינו מעלה מעלה לחוויה מיוחדת במינה. נגיע למשכנות קיץ לרועים (יאילה)  בגובה של כ- 2700 מ'. נחפש בדרך את אדמונית ויטמן. נעשה "טרק" (שוב רק למי שירצה) לעבר אגם קרחוני קסום ונשוב לאיידר בה נביעות חמות וחמאם טבעי. אחה"צ נמשיך לטייל באיזור איידר והמעוניינים יפושו. לינה באותו מלון.

יום 9 – רצועת החוף המקסימה על טרסות התה

נבקר ברצועת החוף המקסימה על טרסות התה שלה ומטעי האגוזים למכביר. נעבור בבירת אזור הקצ'קר – ריזה. נשתדל לבקר במפעל תה, אחד מיני רבים (אם יהיה קטיף). נשתדל לבקר בטרבזון (בכנסית איה סופיה הקטנה ובבית אתא תורק). נטוס מטרבזון לפנות ערב לאיסטנבול והמשך לנתב"ג, להתרפקות מענגת על החוויות האינטנסיביות שעברנו.

 

ייתכנו שינויים בתכנית ובסדר בהתאם לנסיבות, למצב מעברי ההרים ולשיקולי המדריכים.

אופן ההרשמה

אצל ד"ראורי פרגמן-ספיר

מייל: fragman@botanic.co.il

טלפון: 052-4472401

אצל שמואל שמש

מייל: urofra@bezeqint.net

טלפון: 02-5638540 או 054-8070362

יש לתת פרטי כרטיס אשראי : מספר הכרטיס, ע"ש מי, תוקף, 3 ספרות מאחור ומספר ת.ז.

התשלום יתבצע בשלושה תשלומים חודשיים של 450$ לנרשמים עד 15/5. לנרשמים ב-15/5 $1350 בשני תשלומים. את היתרה 600$ כל המטיילים יביאו לטיול במזומן לסוכן (ניתן לשלם גם תשלום זה באשראי למי שיבקש). תוספת ליחיד בחדר 190$.  לא יהיו חיובים בכרטיס בטרם הודעה מוקדמת.

 

תנאי הביטול של שירותי הקרקע: לאחר ההרשמה 100$, מחודשיים טרם יציאה 200$, מחודש טרם יציאה 300$, משבועיים טרם יציאה 400$, משבוע לפי מצב הקבוצה.

 

תנאי ביטול כרטיסי הטיסה: לפי כללי חב' התעופה. מחיר הכרטיסים הכולל 565$ .

חשוב להרשם בדחיפות. אם ברצוננו להבטיח את מקומות הטיסה.

  • שרותי התיירות באיזור הטיול אינם זהים לאלו שבמערבה. השתדלנו למצוא את המלונות הטובים האפשריים מבלי לסטות ולהתפשר על המסלול. עם זאת מי שרוצה לבקר באיזור נהדר זה צריך להתאים הציפיות למצוי ולהסתפק במה שיש (שבסה"כ הוא נחמד ביותר והפעם אף שופר לאין ערוך בגלל מלונות חדשים וטובים).
  • כ 10 ימים טרם היציאה, יועבר למשתתפים דף מפורט של מידע והמלצות וכן רשימת מלונות;
  • ייתכנו שינויים בתכנית ובסדר בהתאם לנסיבות ולשיקולי המדריך;
  • נרשם חייב לעשות ביטוח נסיעות חו"ל. יש לברר בדיוק מה הוא כולל ואם הוא מספק. חשוב ביותר לדווח למבטח על כל מחלה קיימת ואפילו על נטילת תרופות מנע, כגון ללחץ דם, לכולסטרול וכיוב'.
  • מומלץ להתבטח מיד לאחר ההרשמה, למקרה של כורח ביטול בלתי צפוי, לפי המכוסה בתנאי הפוליסה;

 

Top דילוג לתוכן