איך מנגישים את הגן הבוטני לקהל הרחב ומעניקים לו כלים מעשיים ליצירת שינוי סביבתי?  זו שאלה שמעסיקה אותנו רבות ביום יום שלנו בגן. 

תחום הגינון נוגע לטווח רחב של אנשים, מהגנן החובב דרך גננים מקצועיים מוסדות חינוך ועד רשויות מקומיות. איך גינון יוצרים גינון אשר מיטייב עם הטבע והאדם? באמצעות תכניות שונות אנו מנגישים כלים וידע בתחום גינון בר קיימא ובכך מרחיבים את ההשפעה של הגן על הסביבה.  הגן חוקר, מדגים ומעודד שימוש בצמחי בר, צמחיים חסכוניים במים בגינון ביתי וציבורי.

משיבים את הטבע לגינות - מיזם הצלת פרחי הבר על שמה של נחמה ריבלין ז”ל

 שימור מגוון המינים הוא אבן יסוד בהתמודדות עם משבר האקלים בארצנו. בגן אנו מגדלים פרחי בר כבר למעלה מ-40 שנה.

צוות המיזם מטפח, מגדל ואוסף זרעים של למעלה מ-45 מיני בר מקומיים. חלקם נדירים או בסכנת הכחדה, וכולם נובטים בקלות, חסכנים במים ובעלי פריחה מרהיבה. בשנת 2020 החל שיתוף פעולה עם בית הנשיא והמיזם נקרא על שמה של נחמה ריבלין ז”ל, ידידת הגן הבוטני ואוהבת טבע אמיתית אשר תרמה רבות לשמירת הטבע בארץ. 
מיזם פרחי הבר מאפשר לכל אדם ואדם לקחת חלק בשימור המגוון על ידי זריעה של מינים נדירים או כאלו הנמצאים בסכנת הכחדה במרפסת או בחצר הבית. אנו מאמינים כי החזרת הטבע אל הגינות שלנו הוא אחד המפתחות להישרדות ושגשוג המינים בסכנה עבור טבע בכללותו, וכן הדורות הבאים אחרינו.     

גינון בר קיימא

צמחים חסכניים במים 

גינה יפיפיה בארץ יבשושה אינו דבר פשוט. לכן שנים רבות אנו בגן הבוטני בירושלים חוקרים, מלמדים ומחנכים לחיסכון במים בגינון ותוקפים את הנושא בעיקר מהכיוון הבוטני, כלומר באיזה צמחים יש לבחור על מנת להקטין את כמות מי ההשקיה. רוב שטחי הגן הבוטני בגבעת רם לא מושקים או מושקים מעט. בגן ניתן לראות דוגמא חיה לגינה חסכנית במים, להשתתף בהרצאות מקצועיות בתחום ולרכוז זרעים של צמחי בר חסכוניים במים.

חממה לחקלאות עירונית