אנו מאמינים בכוחו של החיבור לטבע ככלי חינוכי.

חיבור בין עיר וטבע.

מחלקת הקיימות והקהילה של הגן הבוטני בירושלים פועלת להפיכת ירושלים לעיר בת קיימא. במילים פשוטות המשימה שלנו היא להנגיש את ערכי הגן הבוטני לקהילה הירושלמית ברחבי העיר ולהפוך את חיי התושבות והתושבים לטובים ובריאים יותר.

ירושלים היא אחת הערים המורכבות בעולם מבחינה זו ואנו בגן הבוטני בוחרים להיות ארגון פעיל ויוזם בהתמודדות עם אתגרים אלו. גנים בוטנים בעולם עסוקים בשאלה מה התפקיד החברתי והסביבתי שלהם במרחב העירוני, לנו כאן בגן יש תשובה לכך. באמצעות התכניות שאנו מובילים אנחנו פועלים “להנמיך את גדרות הגן” ולאפשר לקהל מגוון לראות בו בית לפעילות, למידה והתנדבות מצד אחד ולהביא את הגן הבוטני לרחבי העיר על ידי תכניות חברתיות ושיתופי פעולה מצד שני.

מרבית אוכלוסיית העולם חיה כיום בערים כאשר בישראל המספר מרקיע שחקים ועומד על 92% מהאוכלוסייה, החיים בעיר מביאים אתגרים סביבתיים וחברתיים רבים.

פרויקט ניטור הפרפרים

The Butterfly Monitoring Project

הפרויקט שלנו בוחן את המגוון הביולוגי על ידי ניטור הקשר בין צמחים ומאביקים. בחרנו להתמקד בפרפרים מכיוון שהם נחשבים לאינדיקטורים ביולוגיים חיוניים המייצגים את מצב המגוון הביולוגי ותפקודים קריטיים של המערכת האקולוגית. נכון לעכשיו, אנו עוקבים אחר השפע של מגוון רחב של מיני פרפרים אצלנו בגן.

מאז הקמתו של הגן הוא מהווה בית לא רק לצמחים אלא גם לקהל מגוון של תושבים ומתנדבים בכל הגילאים. “מקום בו צמחים מגדלים אנשים” הוא לא רק סיסמה, הגן הוא בית לפעילות קהילתית מגוונת אשר מאפשרת לקהילה לקחת חלק פעיל בשימור מגוון ביולוגי יחד עם למידה, התנדבות ופעילות חברתית אשר משפיעה על חיים של אנשים.

שמנו לנו למטרה להפוך את תפיסת הקיימות לתפיסה המנחה והרווחת אצל ארגונים כמו גם אינדיווידואלים.
איך נעשה זאת?
על-ידי שימוש בגן הבוטני כדוגמא ומופת לארגון בר-קיימא המושתת על כבוד לטבע, זכויות אדם, צדק כלכלי ותרבות של שלום, ארגון השם דגש על מגוון ביולוגי בכלל ומגוון אנושי בפרט ואשר מתנהל על-פי תפיסת רווחה לטווח הרחוק מבחינה סביבתית, כלכלית וחברתית הבאה לידי ביטוי בניהול סביבתי וצרכני אחראיים.

איך מנגישים את הגן הבוטני לקהל הרחב ומעניקים לו כלים מעשיים ליצירת שינוי סביבתי? תחום הגינון נוגע לאוכלוסיה מגוונת, מהגנן החובב דרך הגננית המקצועית, ממוסדות חינוך ועד רשויות מקומיות. איך ניצור גינון המיטיב עם הטבע והאדם? באמצעות תכניות שונות ננגיש כלים וידע בתחום הגינון בר הקיימא ובכך נרחיב את ההשפעה של הגן על הסביבה. הגן חוקר, מדגים ומעודד שימוש בצמחי בר וצמחים חסכניים במים בגינון הביתי והציבורי.