אלון השעם – Quercus suber

01 אוג

הקיץ בעיצומו, חם ואנחנו מחפשים צל. בחלקת הים התיכון עובר שביל יהודה, על שם יהודה קירשטיין שתרם את עזבונו לגן. זהו שביל מוצל ונעים גם בחום. לצד השביל צומחים עצים ים-תיכוניים שונים, כמו האלה הארץ-ישראלית שהיתה צמח החודש שלנו בנובמבר 2018, הדס מצוי וגם אלון השעם.

אלון השעם

אלון השעם הוא עץ ים-תיכוני בעל צימוח איטי, ידועים עצים שגילם כ-250 שנים. אלון זה גדל במערב אגן הים התיכון, מאיטליה ועד פורטוגל בדרום אירופה, מתוניסיה ועד מרוקו בצפון אפריקה.

לאלון השעם יש קליפת גזע עבה המותאמת לשרוד שריפות. עוד בתקופה הרומאית התגלו השימושים הרבים של הקליפה – זהו חומר קל וניתן להשתמש בו לאיטום. הרומאים השתמשו בו לאיטום ספינות, רשתות דייגים, מצופים, ואף לסנדלים. כיום משתמשים בשעם בעיקר לייצור פקקים לבקבוקי יין, אך יש לו שימושים רבים נוספים כמו אטמים, סוליות פנימיות לנעלים, לוחות שעם, ידיות אחיזה, מוצרי נוי ולוחות בידוד לבניינים.

quercus suber

גידול אלוני שעם לתעשייה נפוץ כיום בעיקר בארצות מוצאו. ספקית השעם הגדולה בעולם היא פורטוגל. זהו גידול בר-קיימא: מקלפים מהעץ את קליפתו, והיא מתחדשת תוך 12-9 שנים, אז אפשר לקלפה שוב.  מתחילים לקלף את העץ כאשר הוא בן כעשרים וחמש שנים. במשך חייו של עץ שעם, ניתן לחזור ולקלפו 20-10 פעמים. את מלאכת הקילוף עושים ביד. הקילוף אינו פוגע בעץ, וקליפת השעם מתחדשת, בשל כך זהו גידול בר-קיימא.

את קליפות העץ עורמים בשטח ליבוש, שנמשך כמחצית השנה. לאחר מכן הקליפות עוברות תהליך חיטוי ובישול, ואז עיבוד ללוחות שעם שמועברים לתעשייה. באזורים אחרים מקלפים את אלוני השעם לעיתים תכופות יותר ויערות שלמים נפגעו קשות בשל כך. בדרך כלל לא שותלים את אלון השעם, אלא משתמשים בעצים ביערות טבעיים.

בחצי האי האיברי, יערות אלון השעם הם בית-גידול חשוב לשני מיני בעלי חיים בסכנת הכחדה: השונר האיברי, אשר לפי ההערכות נותרו ממנו כ-400 פרטים בטבע, והעיט הספרדי הנדיר.

picture by: http://www.lynxexsitu.es - CC BY 3.0 es, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27381736

picture by: http://www.lynxexsitu.es – CC BY 3.0 es, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27381736

אלון השעם הוא עץ ים-תיכוני בעל עלווה ירוקה כהה ויפה, וגזע פיסולי מיוחד. זהו עץ חסכן מים מומלץ לגינות ופארקים. אתם מוזמנים לראות אותו ועוד 70 מינים של אלונים ברחבי הגן!

 

 

כתבה: יעל אורגד, אוגוסט 2019.

Top דילוג לתוכן