כדאי לראות בגן, אוגוסט 2020

09 אוג

אוגוסט הגיע, והפריחה מעטה. יחד עם זאת, באגם פריחת צמחי המים ממשיכה וכך גם בערוגות הכניסה הצבעוניות ויש הרבה מה לראות בגן. האזורים המומלצים לטיול הם האזורים המוצלים. השעות הטובות לביקור הן בעיקר שעות אחר הצהרים, כאשר השמש פחות קופחת.

הפעם אנחנו שולחים אתכם לסיור הסקוויה וקרוביה בעולם: ישנם שלושה סוגים בקבוצה זו, האחד מוצאו בסין, והשניים האחרים בקליפורניה. את שלושתם אפשר לפגוש אצלנו בגן.

נתחיל ליד מרכז המבקרים, שם צומחת מטסקויה נשירה, עץ מחטני שמוצאו בסין. המטסקויה היא אחד העצים המחטניים הנשירים היחידים – בחורף העץ ערום, ללא עלים. אבל כעת בקיץ הוא ירוק, יפהפה ומזמין.

נמשיך את סיורנו בחלקת צפון אמריקה – שם נפגוש את הסקוויה הנאה, המוכרת בתור Coastal Redwood מחופי קליפורניה. הסקוויה הנאה היא העץ הגבוה בעולם – הגבוהים ביותר מגיעים לגובה 115 מטרים, קוטר הגזע בבסיס כ-8 מטרים וגילם 2000 שנים ויותר. עצי הסקוויה שלנו צעירים יותר – הם בני 25 לערך, ויש להם לאן לשאוף…
אתם מוזמנים לקרוא אודותיהם כאן.

הסוג השלישי בקבוצה זו הוא הסקויון הענק. בטבע ידועים עצי סקויון בני 3000 שנים ויותר. אלו הם היצורים הגדולים בעולם – גובהם של עצים בוגרים מגיע לכ-90 מטרים וקוטר הגזע מעל 10 מטרים. עצי הסקויון בגן הם צעירים, ונשתלו בשנת 2011. הִזָּהֲרו לא לרמוס אותם…

בהמשך השביל מעצי הסקויון פורח שיח מרשים בעל פריחה ורודה מיוחדת – זהו כילופסיס סרגלני – Chilopsis linearis ממשפחת הביגנוניים. ענפי הצמח הגמישים והחזקים שימשו את האינדיאנים לייצור קשתות ולקליעת סלים.  זהו שיח חסכן מים המומלץ לגינון בארץ.

צמחי המים שהזכרנו בחודש שעבר ממשיכים  לפרוח. הפעם נשוטט בבריכות ובנחל בחלקת צפון אמריקה, שם פורחת הקָנָה. בגן ישנם ארבעה מיני קנה, בתמונה משמאל קנה ‘ארבוס’ Canna ‘Erebus’ – זן גנני יפהפה. צמח נוסף, צנוע יותר, הצומח בבריכות הוא השבטבט החורפי. השבטבט הוא בעצם מאובן חי: צמח עתיק ששייך לקבוצה גדולה ששגשגה בעבר הרחוק, בתקופת הקרבון, לפני 270 מיליון שנה. אין לו פרחים, והוא מתרבה באמצעות קנה שורש זוחל ומתפצל ובעיקר על ידי אצטרובלים קטנים בהם יש נבגים העפים ברוח וכך מופצים.

בחלקת דרום-אפריקה, מעל מערת הקבורה ישנם כמה עצים קוצניים נושאי פרי: זהו דוביאליס קוצני, עץ פרי המותאם להפצת זרעים על ידי בעלי חיים שוכני קרקע: הפירות נושרים מיד כשהם מבשילים, ובעלי חיים אוכלים אותם ומפיצים את הזרעים.

נמשיך לאזור הים התיכון, תת חלקת היער הקנרי – עצי הערער הקנרי והאורן הקנרי מצלים על העליה אל המצפור, וזו בהחלט נקודה נעימה לעצור בצל, להנות מבריזה קלה ולהביט סביב.

משני צדי השביל הראשי באזור הקנרי פורח שיח בגווני תכול בהיר. זוהי גולנית יובשנית, שמוצאה באיים הקנריים. הגולנית נקראת כך על שם הפרחים הכדוריים, דמויי הגולה. זהו שיח עמיד וחסכן במים, ומומלץ לגינון.

שביל יהודה, בחלקת הים התיכון, עובר ממש בחורש הים-תיכוני והוא מאד מזמין בעונה הזו.

שביל יהודה נקרא ע”ש יהודה קירשטיין, שעבד במחלקה לבוטניקה באוניברסיטה העברית עוד לפני קום המדינה. לאחר מותו תרם את עזבונו לגן.

אחד העצים המיוחדים הצומחים לאורך שביל יהודה הוא צמח החודש שלנו: אלון השעם. זהו אלון מרשים בעל קליפת גזע עבה, ממנה מפיקים את השעם. אתם מוזמנים לקרוא עוד אודותיו.

quercus suber

נחזור דרך השביל העולה במערב הגן, דרך יער הררי מזרח ים-תיכוני, שם ישנם עוד כמה עצים נהדרים, כמו אלוני תבור. נשים לב במיוחד לאחד העצים המיוחדים בגן: אלון זהוב, שהצד התחתון של עליו מצופה מעטה לביד בגוון צהוב-זהוב. מעטה זה מקטין את איבוד המים מהפיוניות – הפתחים דרכם מחליף העלה גזים עם הסביבה ודרכם מתאדים מים רבים. מנגנון דומה יש בעלי הזית, שצידם התחתון כסוף.

בדרככם אל היציאה מהגן, שימו לב לערוגה פורחת צמוד לנחל הנשפך אל האגם. בערוגה פורחים מספר פרחים, הבולטת בינהם היא מרוות האפרים. אנחנו לא היחידים שמתפעלים מפרחי המרווה. שימו לב לפרפרים הרבים המרחפים בין הפרחים ונהנים מהם. מרוות האפרים החליפה בגן צמחים עונתיים אותם נאלצנו להחליף כמה פעמים בשנה. את מרוות האפרים הרב-שנתית יש לחדש רק אחת ל4-3 שנים.

לא נשכח את הערוגות הפורחות העולות מימין למסעדה, שם פורח בימים אלו בן-קרינון קורס, x Amarcrinum memoria-corsii, שהוא מכלוא עקר בין שני סוגים: אמריליס יפהפה ואחד ממיני הקרינון.

בקיץ החם הגן מהווה מפלט נעים מהחום, עם צל ורוח נעימה וגם פריחה יפה. כולכם מוזמנים לבקר בגן ולחפש מציאות.

Top דילוג לתוכן