כדאי לראות בגן, יולי 2020

09 יול

הקיץ כאן, חם לנו וחם לצמחים. האזורים המומלצים במיוחד לסיור הם בריכות המים השונות ברחבי הגן, ואזורי היערות המוצלים. השעות המומלצות הן שעות בין-הערביים, אז האור קסום במיוחד.

נתחיל את סיורנו בערוגות הכניסה, שם פורח בימים אלו צמח החודש שלנו: הגאורה הקיפחת. בגן ישנם שלושה זני גינון של גאורה. בערוגת הכניסה פורחת גאורה קיפחת 'דה ברייד' (Gaura lindheimeri 'The Bride') בלבן, ובחלקת צפון אמריקה מצטרפות אליה גאורה קיפחת 'פינק ליידי'  (Gaura lindheimeri 'Pink Lady') וגאורה קיפחת 'פינק' (Gaura lindheimeri 'Pink') שפורחות בגווני ורוד-לבן. הגאורה היא צמח אוהב-שמש ועמיד במגוון תנאים.

עִצרו ליד אגם הכניסה, ותיהנו מהפריחה: מרבדים של נימפאות בצבעים שונים ונלומבו נאה מכסים את המים. אתם מוזמנים לקרוא אודות הנלומבו הנאה, הוא הלוטוס הקדוש, והנימפאה שכיכבו אצלינו בכתבות בעבר.

02-Nelumbo nucifera - נלומבו נאה 02
Nelumbo nucifera - נלומבו נאה - Nymphaea
moorhen

אצל משפחת הסופיות בגן היה אירוע משמח: ארבע סופיות צעירות בקעו וגדלו, הן מסתובבות בין צמחי הנלומבו. צמחי הנלומבו מהווים עבורם בית נהדר: הם מצלים על האגם וכך דואגים שמי האגם יהיו קרירים, הם נותנים מחסה ומגן בפני טורפים, והם מושכים חרקים אותם אוכלות הסופיות. חפשו אותן בין הפרחים!

Pontederia cordata

בשולי האגם, בנחל ובבריכות בחלקת אמריקה נוכל למצוא את הפונטדריה הלבובה, שהיתה צמח החודש שלנו לפני שנה.

הפונטדריה היא צמח חשוב במערכת האקולוגית הטבעית שלה – בעלי חיים רבים, מחרקים, דרך דגים וברווזים ועד איילים נהנים ממנה בארץ מוצאה.

Pontederia cordata

בבריכות ובנחל בחלקת צפון אמריקה פורחת בצהוב הקָנָה הזהובה, שמוצאה בדרום-מזרח ארה"ב – בין פלורידה לטקסס.  יחד איתה פורחים מינים נוספים של קָנָה, כמו הקָנָה ההודית אדומת הפרחים, שלמרות שמה – מוצאה בדרום אמריקה ומרכזה; קָנָה 'ארבוס' – מכלוא בעל פרחים ורודים; וקָנָה מצויה 'בנגל טייגר'  בכתום, גם היא מכלוא. הקנות הם פרחי קיץ מרהיבים אשר נעלמים לחלוטין בחורף.

Canna flaccida
Liquidambar styraciflua

למחפשים צל, נמליץ על המדשאה בחלקת אמריקה: עצי הליקווידמבר הליבני, שעמדו בשלכת נהדרת בסתיו ובראשית החורף – ובשל כך היו צמח החודש שלנו בדצמבר האחרון – גידלו כסות עלים חדשה, ירוקה ובוהקת. הם מזמינים אותנו להתקרב וליהנות מצילם.

בחלקת דרום אפריקה פורחת בכתום נהדר אוזן-ארי אפריקנית (Leonotis leonurus). זהו בן-שיח שהיה בעבר מקובל בגינון ובשנים האחרונות מתחיל לחזור. הוא בינוני בגודלו וניתן לשלב אותו בגדרות חיות. הוא מושך צופיות ופריחתו ארוכה מראשית הקיץ ועד לסוף הסתיו. הוא חסכן מים אמיתי ולאחר ביסוס ניתן להשקותו רק בקיץ, פעם בשבועיים-שלושה.

Leonotis leonurus
Leonotis leonurus
Cenchrus ciliaris

כחלק מעבודתנו בגן, אנו מחפשים צמחי ארץ-ישראל שיתאימו לגינון.

זיף-נוצה ריסני הוא דגן יפהפה, רחב תפוצה, הגדל ברוב יבשת אפריקה, במזרח התיכון וממשיך עד הודו. הוא פחות אגרסיבי מזיף-נוצה מחוספס, הנפוץ בגינון בצדי דרכים. אנו מקווים להוסיף צמח בר זה לגינון בארץ לאחר כמה שנים של מעקב.

בחלקת אירופה ממשיכות לפרוח המרגרטות ומחייכות אלינו מצידי השבילים. מרגרטה X גדולה, ששמה העממי "מרגרטת שסטה" היא מכלוא שייצר המטפח האמריקני וולטר ברבנק בסוף המאה ה-19. זהו תוצר של הכלאת ארבעה מינים:

  • מרגרטה מצויה – Leucanthemum vulgare – שהוא מין רחב תפוצה באירואסיה,
  • מרגרטה גדולה – Leucanthemum maximum – מהרי הפירנאים,
  • מרגרטת האגמים – Leucanthemum lacustre – מפורטוגל,
  • ניפוטרון יפני – Nipponanthemum nipponicum – מיפן.

ברבנק כינה את המרגרטה בשם העממי "מרגרטת שסטה" על שם הר שסטה בקליפורניה, הקרוב למקום בו עבד. המרגרטה הגדולה היא צמח נהדר לאזור ההר, היא ממלאת ערוגות בעלווה צפופה ופורחת כאמור בתחילת הקיץ. ניתן לחלק אותה בקלות אם היא צפופה מדי או אם רוצים לרבות אותה.

europe section
08-Leucanthemum × superbum - מרגרטה גדולה 2
09-Lagunaria patersonia

בחלקת אוסטרליה פורח עץ יפהפה ממשפחת החלמיתיים: לגונריית פטרסון. זהו עץ חזק שמוצאו מאיי נורפולק ואי הלורד האו ליד אוסטרליה. הוא עמיד לרסס הים, אך היזהרו ואל תגעו בו! הפרחים והפירות מכוסים בשערות צורבות!

עדיין בחלקת אוסטרליה – אל תפספסו את הערוגה הגדולה של דיאנלה כחולה (Dianella caerulea var. assera), בעלת הפירות שצבעם כחול-סגול עז ונהדר. הפירות נשארים על הצמח, ומושכים ציפורים שנהנות לאכול אותם – ולהפיץ את הזרעים.

10-Dianella caerulea var. assera‏ דיאנלה כחולה
11-Melica persica-הררית שעירה

דגן בר יפהפה נוסף שאנו בודקים את התאמתו לגינון המקומי הוא הררית שעירה. אפשר לראות את הערוגה המרשימה שלו לצד השביל הראשי בחלקת אסיה. ההררית מסתמנת כדגן יפהפה הממלא את השטח בנוצות לבנבנות.

ההררית גדלה ברוב מרכז אסיה, מהמזרח התיכון ועד לסין וכמובן גם בישראל מהרי יהודה ועד לחרמון.

כשתגיעו לקצה ערוגת ההררית השעירה בחלקת אסיה, הביטו אל מעבר לנחל שליד השביל הראשי. שם פורחים שני פרחים צנועים ונדירים מאד: פואת הצבעים (בתמונה התחתונה), צמח שגדל בארץ בשתי נקודות לאורך הירדן ממנו הפיקו צבע בזמנים בעבר, ואשבל ארך-שיבולת (בתמונה מימין), שגדל בשולי תעלות, ביצות ונחלים, בעיקר בעמק החולה. שניהם צמחים של בתי גידול לחים נקיים, בתי גידול שמתמעטים והולכים עקב פעילות אנושית. הגן הבוטני עוזר בשימורם.

12-Rubia tinctorum פואת הצבעים
12-Stachys longispicata אשבל ארך שיבולת
13-Vitex agnus-castus

בחלקת אסיה בשביל העליון, וגם בבריכת גוגנהיים בחלקת הים התיכון פורח בימים אלו שיח-אברהם מצוי. זהו שיח מרשים עם פריחה סגולה נהדרת, הגדל לאורך נחלים בארץ. לפי המסורת, שיח אברהם הוא השיח בו נתקע האיל אותו העלה אברהם לעולה במקום את יצחק בסיפור עקדת יצחק, ומכאן שמו. צמח זה הוא גם חסכן במים ומומלץ מאד לגינון.

בקצה חלקת הים התיכון, בבריכת סנלייט – שהיא בריכת המינים הנדירים בקצה הצפוני של הגן, יש פריחה של צמחי-מים נדירים מאזורנו, הסובלים מהרס בתי גידולם. למשל, גומא הירקון (Cyperus corymbosus), קוצן מכונף (Cirsium alatum‏) ובתמונה – סם-כלב מזרחי (Trachomitum venetum). סם הכלב יפה כעת בפריחתו, אולם הוא לא פחות יפה בסתיו כאשר עלוותו מאדימה לפני השלכת.

14-Trachomitum venetum סם כלב מזרחי
15-Hormuzakia negevensis

את סיורנו נסיים, כהרגלנו, בפינת "צמח החודש" ליד המשתלה. כאן פורחת כעת לשון-שור נגבית.
לשון-שור נגבית היא אחד מהצמחים הנדירים ביותר בעולם, בטבע נותרו רק כ-20 פרטים הגדלים בנקודה אחת במישור ימין. היא התגלתה בראשית שנות ה-90 של המאה ה-20 וגם תוארה למדע ע"י פרופ. אבינעם דנין ז"ל. ייחורים נלקחו מהאתר הטבעי היחידי וכיום אפשר לפגוש אותה בגן מקלט בממשית וגם בגן שלנו.

בקיץ החם הגן מהווה מפלט נעים מהחום, עם צל ורוח נעימה וגם פריחה יפה. כולכם מוזמנים לבקר בגן ולחפש מציאות.

Top דילוג לתוכן